II. mezinárodní teatroterapeutická konference

    Dne 9. října proběhla v pořadí již druhá Teatroterapeutická konference. Akci zahájili svým projevem PaedDr. Petr Matuška, Ph.D. ředitel klíče, prof. PaedDr. Milan Valenta, Ph.D.  , člen ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP, Mgr. Yvona Kubjátová, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje svoji účast omluvila a místo ní vystoupil Ing. Jiří Horecký, MBA, prezident APSS ČR se omluvil ze zdravotních důvodů.

            Po úvodních slovech vystoupil Taneční soubor Domino s tancem Carmen. Mgr. Martin Dominik Polínek, Ph.D. vystoupil s teoretickým příspěvkem na téma Účinné faktory v teatroterapii, poté následovala diskuse. Ptali se jak ostatní terapeuté, studenti, tak také i samotní herci se zdravotním či sociálním znevýhodněním. Divadelní hru Kráska a zvíře představil divadelní kroužek SPOLU Olomouc, o. s. Následná diskuse byla velmi energická, herci odpověděli na velké množství otázek a bylo na nich vidět nadšení z vystoupení i ze zájmu o jejich práci. Divadlo MY z Klíče – CSS, p. o. představilo svoji hru Wo(men)‘s world – Mají se rádi?!?

            Druhou půli dopoledního programu otevřela Dana Holíková s příspěvkem o Divadle Na Kopečku a divadelním souboru Studánka při Psychiatrické léčebně v Jihlavě. Diváci se v diskusi ptali zejména na diagnózy jednotlivých herců, jejich věk a volbu repertoáru. Divadlo se zaměřuje zejména na produkci pohádek. Vzhledem k vzniklé časové rezervě rozšířil svůj příspěvek o vzniku a působení Divadla Úlet v Olomouci Bc. Alexandr Dvořák také o záznam z jejich první divadelní hry.

            Během obědové pauzy byl v sále promítán snímek k 40. výročí založení Klíče – CSS, p. o. Báječná léta s Klíčem. Zároveň probíhaly zápisy účastníků konference na odpolední workshopy a představení. Každý účastník se mohl z nabídky rozhodnout pro jeden z nabízených workshopů a divadelních představení.

            Po obědě vystoupil velmi extravagantní divadelní soubor ROZKOŠ bez RIZIKA, jehož herci jsou jak pracovníci občanského sdružení, tak klienti a klientky s vlastní zkušeností s prostitucí. Představili svoji divadelní hru Taťkové a kukačky aneb Všichni jsou úchylové. Poté následovala diskuse s členy divadla a režisérkou PhDr. Hanou Malinovou, CSc. Na závěr hlavního programu vystoupila s příspěvkem prof. Mgr. Zoja Mikotová z Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno a nastínila účastníkům konference vznik a působení Divadla Neslyším. Toto divadlo tvoří a tvořili zejména absolventi ateliéru.

            Další program konference se přesunul do sálu Perseus v prvním patře. Zde se odehrály dva workshopy. První vedl Mgr. Štěpán Smolík, Ph.D. z o. s. Inventura Praha. Svým workshopem přiblížil práci v Divadle Inventura. Zaměřil se zejména na techniky rozvíjející herecké dovednosti, nástupy na scénu, vnímání hereckého partnera a práci s hlasem. Druhý workshop vedla prof. Mgr. Zoja Mikotová. Zaměřila se zejména na problematiku sluchového postižení ve vztahu k divadelní práci a práci v Ateliéru Výchovné dramatiky Neslyšících. Večerní program zakončilo divadelní představení Zázračné dieťa Divadla bez domova, o.s. v Divadle Hudby Olomouc.